POWRÓT

AP „Derkacz” w poszukiwaniu Derkacza

14 czerwca 2019 roku młodzi adepci Akademii Piłkarskiej „Derkacz” w Czosnowie, w asyście zespołu projektu „Kampinoskie Bagna” z REC Polska, wybrali się do Kampinoskiego Parku Narodowego z zamiarem usłyszenia (lub zobaczenia!) derkacza .

Derkacz jest bardzo skrytym ptakiem, którego trudno zobaczyć, ale łatwo usłyszeć ze względu na jego donośny głos. Jego charakterystyczne „der-der”można usłyszeć aż z 1 kilometra. Derkacze związane są z trawiastymi siedliskami, dlatego najłatwiej uslyszeć je w okolicach łąk kośnych. Młodzi piłkarze z AP „Derkacz” w Czosnowie, aby dowiedzieć się więcej o tym jakże ważnym dla drużyny ptaku, udali się z nami na spacer w okolicy wsi Stara i Nowa Dąbrowa.

Po cichym początku spaceru usłyszelismy pierwszego derkacza, a za nim rozległy się kolejne głosy z różnych części łąk. Na koniec spróbowaliśmy wypatrzeć tego nieśmiałego ptaka przez lunetę, niestety bez sukcesów. Zadowoleni piłkarze wrócili do domów wiedząc trochę więcej o gatunku, którego wizuerunek zdobi ich koszulki i logo.

2022 REC Polska
RODO
Pixanet
Clicky